10-03-2021 | 11:39
Шанувальники української літератури й, зокрема, творчості Любові Забашти можуть ознайомитися з документальним складом її особового фонду в читальному залі Державного архіву Чернігівської області.
Мала батьківщина письменниці – місто Прилуки. Саме там, ще навчаючись у школі, вона почала писати вірші. «Проби пера» навіть похвалив Павло Тичина.
Рішення зв’язати своє життя з творчістю прийшло не одразу. Спочатку був Одеський водний інститут. Тільки пізніше Любов Забашта закінчила мовно-літературний факультет педінституту імені Горького (нині Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова).
Її літературний доробок величезний: поетичні збірки, книжки прози, п’єси, драматичні поеми.
У Державному архіві Чернігівської області перебуває на зберіганні особовий фонд Р–1527 «Забашта Любов Василівна». Саме справа № 11 містить автобіографію (автограф) Любові Василівни, перелік основних її творів, серед яких: «Земля Антів», «Там за рікою молодість», «Троянди на камені», а також драматичні твори: «Квіт папороті», «Леся Українка» тощо.
05-03-2021 | 13:06
Напередодні дня народження Тараса Шевченка Державний архів Чернігівської області підготував до експонування оновлену фотодокументальну виставку «Чернігівські шляхи Т.Г. Шевченка». До неї увійшло більше 30 документів, які хронологічно охопили період 1844 – 2006 років.
Документальний склад виставки різноманітний. Це, в першу чергу, автографи Тараса Шевченка, історія яких пов'язана із спробою Митця розповсюдити альбом «Живописная Украина» та ілюстрації, що увійшли до нього: «У Києві», «Видубицький монастир у Києві», «Судна рада», «Старости», «Казка», «Дари в Чигирині».
Більша частина презентованих документів присвячена вшануванню пам’яті Тараса Шевченка в різні історичні періоди.
Виставку «Чернігівські шляхи Т.Г. Шевченка» розміщено на вебсайті Державного архіву Чернігівської області в розділі «Документальні виставки онлайн» за посиланням https://cn.archives.gov.ua/expos/temat/shevchenko.php.
02-03-2021 | 11:24
1 березня в Україні відзначається річниця Корюківської трагедії. На початку весни 1943 року нацистські війська повністю знищили це селище і вбили всіх його жителів, а це близько 7 тисяч осіб.
В ході каральної операції окупантами проводилися масові розстріли мешканців Корюківки 1 березня 1943 року в ресторані та театрі, 2 березня – на подвір’ї церкви, на колгоспному дворі, у свинарнику. За два дні від Корюківки лишилося лише згарище, вціліло всього кілька кам’яних будинків.
Довгі роки, після закінчення Другої світової війни, тема Корюківської трагедії замовчувалася. Але завдячуючи документам, які перебувають на зберіганні в Державному архіві Чернігівської області сьогодні існує можливість відтворити подробиці страшної трагедії. Це: хронологічна довідка про тимчасову окупацію нацистськими загарбниками міста Корюківки у 1941–1943 роках, матеріали про злочини фашистських загарбників у місті Корюківка під час окупації 1941–1943 років, акт судово-медичної експертної комісії, складений по місту Корюківка, акт Корюківської районної комісії з розслідування злочинів фашистських загарбників від 2 вересня 1944 року про знищення мирних громадян містечка Корюківка, відомості про кількість населення міста Корюківка станом на 1 листопада 1943 року у порівнянні з відомостями перепису населення 1939 року, протоколи допитів свідків трагедії тощо.
З документами можна ознайомитися в режимі онлайн, скориставшись фотодокументальною виставкою «Корюківська трагедія», яку розміщено на вебсайті архіву в розділі «Документальні виставки онлайн» за посиланням https://cn.archives.gov.ua/expos/temat/koryukovka.html.
26-01-2021 | 16:29
Бій під Крутами між оборонцями української державності та більшовицькими військами – одна з найтрагічніших сторінок Української революції 1917–1921 років. Завдячуючи стійкості київських студентів та курсантів, наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, під час якого, на жаль, потрапила в полон й була розстріляна більшовиками частина студентів. Відомо, що за часів радянської влади події під Крутами замовчувалися. Вшановувалася пам'ять крутян українським студентством в еміграції, українською діаспорою та вояками УПА.
За часів незалежної України документи, присвячені бою під Крутами, стали доступні широкому загалу. Частина з них увійшла до оновленої фотодокументальної виставки «Пам’яті героїв Крут», експонування якої розпочато 25 січня 2021 року на вебсайті Державного архіву Чернігівської області в розділі «Документальні виставки онлайн».
Частина документів присвячена вшануванню пам’яті молодих вояків у період 1918–1945 років.
У 2021 році виставку доповнено матеріалами з книг, що перебувають на зберіганні у науково-довідковій бібліотеці архіву.
Ознайомитися з виставкою можна за посиланням.
22-01-2021 | 16:15
Фотодокументальна виставка «Злука: перший крок до Соборності» - на вебсайті Державного архіву області
22 січня 1919 року на Софійському майдані в місті Києві було урочисто оголошено Універсал про об’єднання Української Народної Республіки із Західноукраїнською Народною Республікою у соборну Україну.
Згадуючи цю історичну подію періоду Української революції 1917–1921 років, Державний архів Чернігівської області розпочав експонування на власному вебсайті в розділі «Документальні виставки онлайн» оновленої фотодокументальної виставки «Злука: перший крок до Соборності», яка об’єднала майже 50 документів, які хронологічно охоплюють 1917–1919 роки.
Вперше презентовані документи відображають політичні та соціально-економічні події, що відбулися на території Чернігівщини в ті буремні роки, тернистий шлях України та, зокрема, Чернігівщини до єдності та незалежності.
Ознайомитися з виставкою можна за посиланням.
15-12-2020 | 09:35
Вшановуючи подвиг тих, хто поклав своє життя та здоров’я, ліквідовуючи страшні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, Державний архів Чернігівської області презентує на власному вебсайті в режимі онлайн оновлену фотодокументальну виставку «Наш біль – Чорнобиль».
Виставка об’єднала майже 40 документів, які хронологічно охоплюють 1986–2018 роки й розповідають про звитяжні та трагічні події 1986 року, про вирішення соціальних проблем ліквідаторів, подальшу долю зони відчуження тощо.
Переважна кількість документів, а саме розпорядження, постанови, листи, орієнтировки, різноманітні інформації датована травнем 1986 року.
Ознайомитися з виставкою можна за посиланням.
02-12-2020 | 11:45
Державний архів Чернігівської області на власному вебсайті в режимі онлайн розпочав експонування фотодокументальної виставки «До 240-річчя Будинку архієпископа у місті Чернігові». Саме ця будівля після масштабної відбудови, яку було проведено після Другої світової війни, стала місцем зберігання документів одного з найстаріших архівів України – Державного архіву Чернігівської області.
Виставка об’єднала понад 30 документальних джерел, які хронологічно охоплюють 1797–2017 роки й відтворюють найцікавіші сторінки історії будівлі.
Презентовані документи, більшість яких не відома широкому загалу, розповідають про проведення ремонтних робіт наприкінці XVIII – на початку XIX століть.
Ознайомитися з виставкою можна за посиланням.